Praktyka oparta na przekazie instytutu KPJAYI w Mysore, w południowych Indiach.
System Ashtangi opiera się na stałych sekwencjach, w których asany wykonuje się jedna po drugiej w niezmiennej kolejności. Łączą je viniasy — płynne przejścia synchronizujące ruch z oddechem.
głęboki, spokojny, świadomy oddech, który stanowi bazę praktyki;
punkty skupienia wzroku, które pomagają budować koncentrację i kierować uwagę do wnętrza;
fizyczne pozycje, połączone w dynamiczną sekwencję, które wzmacniają, oczyszczają i otwierają ciało.
Połączenie tych trzech elementów nazywa się trishtaną.
Praktyka Ashtangi nie ma charakteru wyłącznie fizycznego, ale przede wszystkim pomaga nam uspokoić umysł i sprowadzić go do punktu obserwacji. Co otwiera przestrzeń do głębokiej samoobserwacji i umożliwia stopniowy proces wewnętrznej transformacji.
Tradycyjnym sposobem praktykowania ashtangi jest tzw. styl mysore. Opiera się on na indywidualnej praktyce, w której stopniowo, w swoim tempie, uczymy się sekwencji na pamięć. Tak, by wykonywać ją w rytm swojego oddechu, w sposób dostosowany do indywidualnych możliwości. Pozwala to na zbudowanie stabilnej, indywidualnej praktyki, uwzględniającej obecne możliwości naszego ciała. Stałość sekwencji Ashtangi pomaga zakorzenić umysł w chwili obecnej i stanowi pole do obserwacji subtelnych zmian.
Regularne zajęcia prowadzę w studio Ashtanga Warszawa na Starym Mokotowie — tuż przy przystanku Morskie Oko. Grafik i wszystkie inne szczegóły znajdziesz na stronie ashtangawarszawa.pl
Informacje o wspólnych wyjazdach i inny dodatkowych wydarzeniach, podczas których dzielę się praktyką, znajdziesz w zakładce kalendarz
Jeśli masz potrzebę indywidualnych spotkań — odezwij się do mnie mailowo
@2023 Monika Popławska | yoga & bodywork